A Kaydı Nedir?

DNS kayıtlarının en çok kullanılan türlerinden olan A kaydı en basit anlamı ile web servislerini gösteren kayıtlardır. A kaydı (Adres Kaydı, A Record, Adress Record), sunucu adını bir IP adresine yönlendiren kayıtlardır. Alan adınızı (domain) herhangi bir IP adresine yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde bir A kaydı örneği görebilirsiniz. Bu örneği incelediğimize dnsbak.com’un web servislerinin hangi ip üzerine tanımlandığını görebiliriz.

a kaydı örneği

Örnek sorguya aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://dnsbak.com/pages/a-record-query&domain=dnsbak.com

A kaydı alan adı dışında alt alan adına da (subdomain) tanımlanmaktadır. En çok kullanılan örneklerden olan “www.alanadı” ve “mail.alanadı” olarak görülmektedir. Bunun dışında “ftp.alanadı, blog.alanadı” gibi örnekleri mevcuttur.

a kaydı ekleme a kaydı sorgula dns dnsbak DNS Sorgula domain hosting ihs mx kaydı mail kurulumu mail mx kaydı microsoft outlook mx kaydı mx kaydı ekleme mx kaydı nedir mx record check mx record nedir mx record example mx record priority mx records g suite open outlook in safe mode always outlook outlook 2016 outlook 2016 mail ekleme outlook 2016 mail kurulumu outlook ayarları outlook mail outlook mx kaydı outlook safe mode outlook safe mode always outlook safe mode açma outlook safe mode kapatma outlook safe mode problem outlook safe mode windows 10 plesk plesk admin plesk dns plesk mx kaydı plesk panel plesk panel giriş plesk spf kaydı thunderbird web windows www yandex mx kaydı nedir yandex mx kaydı oluşturma

Yazar

Öneriler  Some ancient crocodiles may have chomped on plants instead of meat

Yiğit Kazanç

dnsbak.com ipbak.net

3 thoughts on “A Kaydı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.