A Kaydı Nedir?

DNS kayıtlarının en çok kullanılan türlerinden olan A kaydı en basit anlamı ile web servislerini gösteren kayıtlardır. A kaydı (Adres Kaydı, A Record, Adress Record), sunucu adını bir IP adresine yönlendiren kayıtlardır. Alan adınızı (domain) herhangi bir IP adresine yönlendirmek için kullanabilirsiniz. Aşağıdaki görselde bir A kaydı örneği görebilirsiniz. Bu örneği incelediğimize dnsbak.com’un web servislerinin hangi ip üzerine tanımlandığını görebiliriz.

a kaydı örneği

Örnek sorguya aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://dnsbak.com/pages/a-record-query&domain=dnsbak.com

A kaydı alan adı dışında alt alan adına da (subdomain) tanımlanmaktadır. En çok kullanılan örneklerden olan “www.alanadı” ve “mail.alanadı” olarak görülmektedir. Bunun dışında “ftp.alanadı, blog.alanadı” gibi örnekleri mevcuttur.

.tr adres kaydı adress record a kaydı ekleme a kaydı nedir a kaydı sorgula alan adı a record btk com.tr dns dnsbak dns kayıtları dns nedir? dns ne işre yarar? dns records DNS Sorgula dns öğren domain google hosting microsoft outlook mx mx kaydı mx kaydı ekleme mx kaydı nedir mx record mx sorgula nasıl yapılır outlook outlook 2016 outlook ayarları outlook mail plesk plesk admin plesk dns plesk panel plesk panel giriş plesk spf kaydı subdomain thunderbird web what is mx record windows www

Author

Yiğit Kazanç

dnsbak.com ipbak.net

3 thoughts on “A Kaydı Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir