GenelHosting PanelleriNasıl Yapılır

CPanel Dns Ekleme, A kaydı Ve Mx Kaydı İşlemleri

Cpanel yenilenen arayüzü ile kullanışlı ve daha kullanıcı dostu bir yapıya geçmiş oldu. Bu arayüz değişiminden DNS işlemleri bölümü de etkilendi. Yeni arayüz üzerinde tüm DNS işlemleri için DNS ayarları (DNS Settings) bölümü yerine “Zone Editor” bölümünü kullabilirsiniz.

Bu işlem için öncelikle C Panel’inize giriş yaptıktan sonra “Zone Editor” bölümüne giriş yapıyoruz.

Bu ekranda “A Record (A Kaydı), Cname Record (Cname Kaydı), MX Record (Mx Kaydı), ve tüm DNS kayıtlarını yönetebileceğiniz “Manage” bölümü olacaktır.

A Kaydı (A Record) Ekleme

Eklemek istediğiniz kayıt türüne göre farklı ekranlar gelecektir. Eğer bir A kaydı ekleyecekseniz aşağıdaki gibi gelen menü üzerinden sizlere iletilen A kaydını ekleyebilirsiniz.

Buradaki “Name” bölümüne A kaydını nerede kullanacaksanız onu girmelisiniz. Eğer ana domaininizde kullanacaksanız direkt olarak alan adınızı yazabilir, subdomain şeklinde veya mail olarak kullanacaksanız “subdomain.alanadı” yada “mail.alanadı” olarak doldurmalısınız. Address bölümüne ise sunucunuzda tanımlı IP adresinizi ekledikten sonra “Add An A Record” butonuna basarak kaydedebilirsiniz. DNS işlemleri zaman alabilmektedir. DNS sunucularının yanıt verme sürelerine göre genellikle bir kaç saat içerisinde dış Dünya’ya yansıdıktan sonra servislerinizi aktif olarak kullanabilirsiniz. A kaydı değişikliği işlemlerinin yansıyıp yansımandığını aşağıdaki bağlantı üzerinden sorgulayabilirsiniz.

https://dnsbak.com/pages/a-record-query

MX Kaydı (Mx Record) Ekleme

Cpanel üzerinde MX kaydı eklemek için “+MX Record” bölümünü açtıktan sonra aşağıdaki şekilde gelen bir menü olacaktır. MX kayıtlarında A kaydından farklı olarak öncelik değeri bulunmaktadır. Birden fazla MX kaydı girildiğinde “Priority” bölümü düşük olan MX kaydındaki IP ye mailleriniz öncelikli olarak iletilecektir. Bu yapı genelde yedek mail backup servisi yada ETRN gibi hizmetlerde kullanılmaktadır.

c panel mx ekleme

Author

Yiğit Kazanç

dnsbak.com ipbak.net

3 thoughts on “CPanel Dns Ekleme, A kaydı Ve Mx Kaydı İşlemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir